ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,2843
EURO
5,9542
IMKB
62.336
ALTIN
223,931
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın1/16 ºC
Ankara-3/7 ºC
İstanbul3/7 ºC
İzmir1/12 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ergenekon soruşturması
08 Nisan 2009 / 17:19
KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer, Türkiye'deki Ergenekon soruşturması iddianamesinde adı geçti.
ResimKKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer, Türkiye'deki Ergenekon soruşturması iddianamesinde adı geçen KKTC'nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve eski başbakanlardan, ana muhalefet Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Derviş Eroğlu hakkındaki iddiaların araştırılması için Başsavcılıktan soruşturma yapılması talebinde bulundu.
KKTC Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünden konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'de hazırlanan iddanamenin bir bölümünde Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Dr. Derviş Eroğlu ve Eski Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş hakkında iddialar bulunduğu belirtilti. Açıklamada söz konusu iddiaların çok ciddi olması ve kamu yararı gereği KKTC yasal mevzuatı uyarınca da soruşturma yapılması talebinde bulunulduğu kaydedildi.

RAUF DENKTAŞ: CİDDİYE ALMIYORUM
KKTC'nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Başbakan Ferdi Sabit Soyer'in hakkında soruşturma yapılması talebini, ''ciddiye almadığını'' söyledi.
Denktaş, ''Çünkü yargı tarafından kanıtlanmamış, yargıdan geçmemiş, sızdırma bir belge var, basına sızdırılmış. Ve yine seçimler öncesi bir sızdırma vardır. Bu, seçimlere müdahale için yapılan bir tertip de olabilir. Onun için bekleyelim görelim, ne olacak'' dedi.
Bu arada, AA muhabirinin görüştüğü UBP kaynakları da, Başbakan Soyer'in Başsavcılıktan soruşturma açılması talebini ''ciddiye almadıklarını'' belirterek, ''Gerekirse yazılı açıklama yaparız'' dediler.

TALAT: KIBRIS BAĞLANTILARI BENİ İRKİLTTİ
KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Ergenekon soruşturmasının Kıbrıs ile ilgili bağlantılarını gazetelerde görünce ''irkildiğini'' söyledi.
Cumhurbaşkanı Talat, Bayrak Televizyonunda (BRT) yayımlanan AKİS programında yaptığı açıklamada, basında Ergenekon ile ilgili gördükleri karşısında neden irkildiğini şu sözlerle açıkladı:
''Burada geçmişte yaşadığımız bazı hadiselerin böyle bir bağlantıyla bağlantılı olduğunu resmen bilmiyorduk da ondan... Bir dış karışmacılığın olduğunu biliyorduk. Özellikle seçim dönemlerinde sandık sandık yürütülen müdahaleyi biliyorduk. Biz fiilen biliyorduk, ama bunun Ergenekon bağlantısıyla ilgili bilgi sahibi değildik.''
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ