ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,2843
EURO
5,9542
IMKB
62.336
ALTIN
223,931
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın1/15 ºC
Ankara-3/8 ºC
İstanbul3/7 ºC
İzmir1/13 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ford Otosan'dan 'kaydırma'lı formül
09 Nisan 2009 / 01:03
Ford Otosan, otomotiv pazarındaki daralmaya karşın çalışanlarını korumak için yeni bir formül geliştirdi. Şirketin 410 çalışanı gönüllü olarak iş değiştirdi.
Ford Otosan Genel Müdür Başyardımcısı Nuri Otay, ''Arçelik LG'den gelen talep üzerine hayata geçirdiğimiz modelde, geçici olarak Arçelik LG'de istihdam edilme önerimizi çalışanlarımıza götürdük. 410 çalışanımız gönüllü ve geçici olarak Arçelik LG'ye kaydırıldı'' dedi.

Otay, yaptığı yazılı açıklamada, Ford Otosan, otomotiv pazarındaki daralmaya karşın istihdamın sürekliliğini sağlamak ve çalışanlarının gelir düzeylerini korumak, amacıyla, Koç Topluluğu'na ait farklı iş yerlerinde geçici çalışma olanaklarının yaratılmasını içeren bir proje hazırlandığını bildirdi.

Özellikle Ford Otosan'da kalmaları durumunda Kısa Çalışma Ödeneği'nden yararlanamayacak çalışanlarına, gelir seviyelerini koruyabilmeleri için bir olanak sunduklarını ifade eden Otay, arzu eden çalışanlarının kendi rızaları ile Arçelik LG'de geçici süreyle görevlendirildiğine, kalmayı tercih edenlerin ise Ford Otosan'daki görevlerine devam ettiğine dikkat çekti. Otay, şunları söyledi:

''Ülkemizde ekonomik kriz dolayısıyla istihdam sorunu yaşayan diğer büyük sanayi gruplarına örnek olabilecek modelimizde çalışanlarımızı korumayı, gelirlerinin azalmasının önüne geçmeyi ve istihdamın sürekliliğini sağlamayı hedefliyoruz. Arçelik LG'den gelen talep üzerine hayata geçirdiğimiz modelde, geçici olarak Arçelik LG'de istihdam edilme önerimizi çalışanlarımıza götürdük. 410 çalışanımız gönüllü ve geçici olarak Arçelik LG'ye kaydırıldı. Arçelik LG'de geçici istihdam olanağı, özellikle onaylanması halinde Kısa Çalışma Ödeneği'nden yararlanamayacak çalışanlarımıza avantaj sunuyor. Bu çalışanlarımız Arçelik LG'de tam maaş almaya devam edecekler.

Ford Otosan, Arçelik LG'ye geçici olarak yerleştirilen çalışanlarının iş güvencesi ile ilgili tüm önemlerini alırken, çalışanlarının ulaşımı için servis aracı konması gibi sosyal olanakları da ortaklaşa sağladı.

Uygulama çerçevesinde, Temmuz 2009'a kadar Ford Otosan'ın 410 çalışanı Arçelik LG tesislerinde kendi istekleri doğrultusunda istihdam edilmiş olacak. Bu süre boyunca Ford Otosan'daki kadroları korunacak olan işçiler Temmuz 2009'da yeniden kendi iş yerlerindeki görevlerine geri dönecekler.''
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ