ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,2959
EURO
5,9997
IMKB
62.336
ALTIN
227,796
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın4/19 ºC
Ankara0/11 ºC
İstanbul3/15 ºC
İzmir4/17 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sağlık Bakanlığından '' Eczane '' Uyarısı
09 Nisan 2009 / 13:23
Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü, valiliklere gönderdiği yazıyla ruhsatlı bazı iş yerlerinin ''doğa eczanesi, yeşil eczane, bitki eczanesi, drugstore'' gibi ifadeleri kullanmalarının yasalara aykırı olduğunu bildirdi.
Türkiye Eczacılar Birliği, İstanbul'daki bazı mağazalarda ''Drugstore For You Çok Yakında Yeniden Geliyor'' ifadelerinin yer aldığı ilanlar asıldığı, bazı marketlerin ilaç satışına başlayacağının ilan edildiği ve bu uygulamanın yasalar aykırı olduğu iddiasıyla Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğüne başvurdu.
Yapılan başvuruyu değerlendiren Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğünce valilik ve il sağlık müdürlüklerine gönderilen yazıda, şunlar kaydedildi:
''Son günlerde mevzuata aykırı olarak eczane ve eczaneyi işaret eden ibarelerin yaygın olarak kullanıldığı ve bu vesileyle eczaneye atıf yapılarak halkı istismar edici uygulamalarda bulunulduğu anlaşılmaktadır.
Eczane ve/veya eczane ifadesinin farklı dillerde karşılığı olan (Pharmacy, Farmicia, Drugstore, Apotheke, Aptheka, Chemist's shop) ve sair ibareler ile eczane çağrışımı yapan (Bitki Eczanesi, Yeşil Eczane) ve benzeri ifadelerin kullanılması, ilgili mevzuata aykırılık teşkil etmektedir. Bu gerekliliklere uymayan işyerleri hakkında yasal işlem yapılması.''
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ