ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,2843
EURO
5,9542
IMKB
62.336
ALTIN
223,931
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın1/16 ºC
Ankara-3/7 ºC
İstanbul3/7 ºC
İzmir1/12 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
"GEZİCİ SINIFLARA" STANDART
09 Nisan 2009 / 13:26
Milli Eğitim Bakanlığı, okulöncesi eğitimi yaygınlaştırmak amacıyla uygulamaya koyduğu "Mobil Anaokulu" projesi kapsamında, bu eğitimin nasıl gerçekleştirileceğine ilişkin kuralları yönergeyle belirledi.
Bu çerçevede, otobüslerin 15 yaşından büyük olmaması, otobüslerde oyuncak dolabı, elektrikli soğutma-ısıtma sistemi, çocuk klozeti ve lavabosu, giderli tuvalet ve mutfak bulundurulması şartı da getirildi.
''Okulöncesi Eğitim Kurumları Gezici Sınıflar Yönergesi''ne göre, gezici sınıflar, okulöncesi eğitim kurumu bulunmayan ve bu eğitimden yararlanamayan yörelerdeki çocuklar için eğitim ortamı ve anaokulları açılmasına yönelik alt yapıyı oluşturacak, çocukları sağlık taramasından geçirmek amacıyla faaliyet gösterecek.
Gezici sınıflar çalışmalarını şu esaslar çerçevesinde yürütecek:
-Gezici sınıfa, okulöncesi eğitimden yararlanamayan ve ekonomik durumları yetersiz ailelerin 48-72 aylık çocukları kayıt yaptırabilecek. Kayıtta 60-72 aylık çocuklara öncelik tanınacak,
-Gezici sınıflarda verilecek okulöncesi eğitim hizmeti ücretsiz olacak,
-İkili eğitim yapılacak sınıflarda bir çocuk grubu ile haftada en az üç yarım gün eğitim yapılması zorunlu olacak,
-Bir gruptaki çocuk sayısının 10'dan az, 20'den fazla olmamasına özen gösterilecek. Fazla talep olması halinde dönüşümlü olarak bir günde iki ayrı çocuk grubuna eğitim verilebilecek.
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ