ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,2843
EURO
5,9542
IMKB
62.336
ALTIN
223,931
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın1/16 ºC
Ankara-3/7 ºC
İstanbul3/7 ºC
İzmir1/12 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Göz Tedavisinde '' İlasık'' Yöntemi
10 Nisan 2009 / 12:11
NASA astronotları, ABD ordusu ve FBI çalışanlarının gözlerini tedavi eden 'iLASİK lazer' adlı yöntem artık Türkiye'de de uygulanıyor.
Dünyagöz Hastaneler Grubu Refraktif Cerrahlarından Op. Dr. Efekan Coşkunseven, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1980'li yılların ortasından bu yana dünyada milyonlarca kişinin lazer yöntemi sayesinde gözlük ve lenslerinden kurtulduğunu ancak çok sayıda kişinin milyonlarca kişinin hala ameliyatın güvenilirliği konusunda endişelendiğini ve ileride daha iyi bir teknoloji çıkacağı ümidiyle beklediğini söyledi.
Coşkunseven, "iLASIK, yaşam kalitemizi arttıran bir yöntem. Güvenle ve üstün başarıyla gözlük ve lens kullanımını sona erdiriyor. Intralase teknolojisi ile artık gözleriniz komplikasyon riski yaşanmadan tedavi ediliyor ve hızla iyileşiyor" dedi.
Bilinen tüm lazer uygulamalarındaki son gelişmelerin iLASIK yönteminde bir araya getirildiğini anlatan Coşkunseven, tedavi sürecini şöyle anlattı:
"iLASIK tedavisinde ilk olarak görüşünüzün karakteristik özelikleri belirlenir ve Wavescan sistemiyle kusurların 3 boyutlu haritası çıkarılır ve buradan elde edilen dijital bilgiler ışığında kişiye özel tedavi tasarlanır."
Operasyonun yaklaşık 10 dakika sürdüğünü dile getiren Coşkunseven, "Ameliyat esnasında hasta herhangi bir ağrı hissetmez. Hasta, sadece 5-6 saat hassasiyet hissedebilir, ancak gözü kapatılmaz ve günlük yaşantısını sürdürür" diye konuştu.
iLASİK tedavisi yaptıracakların 18 yaşın üzerinde olması, gözlerinde keratokonus, göz tansiyonu gibi herhangi bir başka hastalık bulunmaması, diyabet ya da romatizma gibi sistematik bir hastalığının olmaması gerektiğini ifade eden Coşkunseven, göz yapısının da mutlaka uygun olması gerektiğini bildirdi.
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ