ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,2843
EURO
5,9542
IMKB
62.336
ALTIN
223,931
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın1/16 ºC
Ankara-3/7 ºC
İstanbul3/7 ºC
İzmir1/12 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ekodosd Üyeleri Ziyaret Etti
10 Nisan 2009 / 12:19
Ekodosd Üyeleri ''Leylek Dostu'' Gölbent Köyünü Ziyaret Etti.
Dernek Başkanı Bahattin Sürücü, dernek üyelerinden Dr. Saliha Yazıcıoğlu, Selçuk İnanç ve Hüseyin Nohutlu, Söke'ye 10 kilometre uzaklıkta, Samsun Dağları'nın güney yamacında, leyleklerin uğrak yeri konumundaki Gölbent köyünde inceleme yaptıklarını bildirdi.
Sürücü, köyün etrafındaki sulak alanlar ve yoğun bir şekilde yapılan tarımın, leyleklerin beslenebilmesi için cazip ortam oluşturduğunu söyledi.
Leyleklerin barınmaları, üremeleri ve yavrularını en güvenli bir şekilde büyütmeleri açısından ayrıca beslenme ortamlarına en yakın yerleşim olduğundan Gölbent köyünü mesken edindiklerini belirten Sürücü, köy halkının leylekleri korumasını takdirle karşıladıklarını kaydetti.
Köy sakinlerinden Fevzi Yörük, eskiden bölgeye daha fazla sayıda leylek geldiğini ifade etti.
Yörük, şu bilgiyi verdi:
''Avşar köyünden sonra leylek nüfusunun en çok olduğu yer Gölbent köyüdür. Bizde 5'i elektrik, 2'si köy camisinin kubbesinde, 2'si de evlerin çatısında olmak üzere 9 leylek yuvası var. Şu anda 18 olan leylek nüfusu, üremelerinden sonra eğer bir kaza yaşanmazsa, ağustos ayında 54'e ulaşır. Bölgemizde Avşar ve Gölbent köylerindeki leyleklerin hareketlerini takip edip kayıt altına alıyoruz.''
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ