ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,2843
EURO
5,9542
IMKB
62.336
ALTIN
223,931
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın1/16 ºC
Ankara-3/7 ºC
İstanbul3/7 ºC
İzmir1/12 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dünya Türk Girişimcileri Kurultayı
10 Nisan 2009 / 17:44
Dünya Türk Girişimcileri Kurultayında Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren konuşma yaptı.

Türkiye ekonomisinin 1990'lı yıllardan sonra dışa açılma sürecine bağlı olarak Türk girişimcilerinin de yararlanacağı bir süreci hızla başlattığını hatırlatan Ekren, şunları söyledi:
''Çok değişik alanlarda ve sektörlerde yeni girişimci türlerinin ve yeni nesil girişimcilerin ortaya çıkması, Türkiye ekonomisinin de ulusal olduğu kadar, küresel bir dinamiğinin de olduğunu ortaya koymaktadır. Özellikle 2002 yılından sonra yaşanan siyasi ve ekonomik istikrar, Türkiye'nin bölgesel ve küresel sistemde ağırlığının giderek artacağının sinyallerini vermeye başlamıştır. İçinde bulunduğumuz ortamda Türkiye öncelikle bölgesel ama bunun ortaya çıkardığı sinerjiye bağlı olarak da küresel bir güç olarak da rol oynamaktadır. Yaklaşık 4 milyonu AB ülkelerinde, 300 bini Kuzey Amerika'da, 200 bini Orta Doğu'da, 150 bini de Avustralya'da olmak üzere 5 milyon civarında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yabancı ülkelerde yaşamaktadır.''

''TÜRK VATANDAŞI ARTIK İŞVEREN KONUMUNDA''-
Nazım Ekren, ekonomik alanda birçok Türk vatandaşının artık işveren konumunda olduğunu dile getirerek, Avrupa'daki Türk işletmelerinin sayısına işaret etti. Ekren, bu işletmelerde yaklaşık 640 bin kişiye istihdam sağlandığını bildirdi.
Bu işletmelerin yıllık toplam cirosunun da 50 milyar avroyu aştığını ifade eden Ekren, şöyle devam etti:

''Yurt dışındaki 5 milyon Türk önemli bir güçtür. Hedefimiz bu nüfusun niteliğini ve temsil kabiliyetini her alanda artırmaktır. Bu 5 milyon nüfus ile iyi organize olup ana vatanla koordineli şekilde çalışarak birçok önemli başarılara imza attığımız gibi yeni dönemde farklı alanlarda da değişik işbirlikleri oluşturabiliriz. Bunun yeni nesil mekanizmalarını usul ve yöntemlerini de birlikte belirlemeliyiz.
Sizler girişimcilerimiz, sadece ekonomik süreçler üretmiyorsunuz, aynı zamanda sosyal ve kültürel etkileşim sürecinde de son derece önemli rol ve fonksiyon görüyorsunuz. 21. yüzyıldaki hedefimiz, küresel piyasalarda rekabet edebilen Türk şirketlerinin sayısını ve ölçeğini hızla artırmaktır.''
Halen Avrupa'nın en büyük 500 şirketi arasında 12 Türk şirketi bulunduğunu belirten Ekren, ''İslam dünyasının en büyük 100 şirketinden 24'ü Türkiye merkezlidir. Ancak dünyanın en büyük 500 şirketi arasında henüz bir Türk şirketi bulunmuyor. Hedefimiz burada Türk şirketlerinin sayısını hızla artırmaktır'' diye konuştu.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ