ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,2959
EURO
5,9997
IMKB
62.336
ALTIN
227,791
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın4/19 ºC
Ankara0/11 ºC
İstanbul3/15 ºC
İzmir4/17 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Terörle Mücadele Toplantısı Başladı
11 Nisan 2009 / 13:57
İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Irak'ın başkenti Bağdat'ta düzenlenen terörle mücadele toplantısına katılıyor.
Atalay'a sivil ve askeri yetkililerin eşlik ettiği toplantıya Amerikalı, Türk ve Iraklı yetkililer katılıyor.
Toplantıya Irak tarafından Irak Ulusal Güvenlik Bakanı Şirvan Kamil Sebtial-Vaili, iki askeri yetkili, Kuzey Irak'tan iki yetkili, ABD tarafından ise ABD'nin Bağdat Büyükelçisi Christopher Hill ve iki askeri yetkili katılıyor.
Toplantıdan sonra basın toplantısı düzenlenmesi bekleniyor.

"PKK KONUSUNDA SOMUT ADIMLAR BEKLİYORUZ"
İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Irak'a hareketinden önce yaptığı açıklamada, PKK terör örgütü sorununun ortadan kaldırılması konusunda Irak merkezi yönetimi ve Irak'ın kuzeyindeki yerel yönetimin işbirliği yönünde somut adımlar atmasını beklediklerini bildirdi.
Irak, Türkiye ve ABD arasında Kasım ayından beri faaliyette bulunan üçlü mekanizmanın bakanlar düzeyindeki ana komite toplantısına katılmak üzere Bağdat'a gittiğini söyledi.
Atalay, son dönemde Türkiye ile Irak arasında her düzeyde yoğun ziyaretler ve temaslar gerçekleştirildiğine işaret ederek, son olarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, 23-24 Martta Bağdat'a yaptığı ziyaretin ilişkilerde bir dönüm noktası teşkil ettiğini vurguladı. Bu ziyarette kendisinin de bulunduğunu anımsatan Atalay, ''Sayın Cumhurbaşkanımızın, o ziyarette Iraklı yetkililere vurguladığı gibi Irak'ın egemenliği ve toprak bütünlüğünün korunmasına ve güçlendirilmesine Türkiye olarak biz daima önem verdik ve büyük önem veriyoruz. Türkiye, bu yönde Irak'ın tekrar huzura kavuşması ve bütünlük içinde hayatını sürdürmesi, Irak halkının bu durumdan kurtulması için elinden gelen desteği zaten veriyor ve vermeye devam edecektir. Ancak hem Irak'ın genelinde hem Türkiye'ye dönük bir terör olayı da var. Özellikle PKK terör örgütü sorununun ortadan kaldırılmasının bu açıdan büyük bir önem taşıdığını düşünüyoruz. Bu konuda gerek Irak merkezi yönetiminin gerek Irak'ın kuzeyindeki yerel yönetimin işbirliği yönünde somut adımlar atmasını beklemekteyiz''dedi.
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ