ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,2959
EURO
5,9997
IMKB
62.336
ALTIN
227,796
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın4/19 ºC
Ankara0/11 ºC
İstanbul3/15 ºC
İzmir4/17 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
'Eğitim Kampüsleri'ne İlişkin Yönerge
11 Nisan 2009 / 15:05
Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), değişik tür ve derecedeki birden fazla okulun bir arada bulunduğu ''eğitim kampüsleri''ne ilişkin yönerge hazırladı.
Alınan bilgiye göre, ''Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kampüsleri Yönergesi''nde eğitim kampüslerinin nasıl kurulacağı, yönetim ve mali yapısına ilişkin düzenlemeler yer alıyor.

Buna göre, değişik tür ve derecedeki birden fazla okul ve kurumların olacağı kampüste bunlara bağlı pansiyon, yatakhane, yemekhane, laboratuvar, kütüphane, spor alanları, rehberlik ve sağlık ünitesi, konferans salonu, çok amaçlı salon bulunacak.

Eğitim kampüsü, ihtiyaç duyulan yerlerde valiliğin teklifi ve Bakan onayı ile kurulacak. Kampüsün kuruluşu ile ilgili iş ve işlemler ile mali ve yönetim açısından koordinesi MEB Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğünce yürütülecek.

Kampüs yönetimi, eğitim kampüsü müdürü, kampüste bulunan okul ve kurum müdürleri ile sağlık hizmetleri servisinden oluşacak.

Valilik, bir il veya ilçe şube müdürünü eğitim kampüs müdürü olarak atayacak. Kampüs müdürü, kampüsteki ortak alanları geliştirmek, kampüsün güvenliğini, çevre düzenlemesini, sağlık hizmetlerinin yürütülmesini, gerekli personelin istihdamını sağlamakla görevli olacak.

Kampüs bünyesindeki okul ve kurumların kantin, açık alan, salon ve benzeri yerlerinden sağlanan kira gelirlerinden arz bedeli düşüldükten sonra kalan net işletme gelirlerinin yüzde 80'i okul aile birlikleri, yüzde 20'si kampüs müdürlüğü hizmetlerinde harcanmak üzere il/ilçe müdürlüğü hesabına aktarılacak.

Kampüsteki okul ve kurumların kendi binalarındaki elektrik, su, doğalgaz abonelikleri kendi adlarına yapılacak. Giderleri de okul ve kurumlar tarafından karşılanacak. Bunların dışındaki bina ve tesislere ait abonelikler ise kampüs müdürlüğü adına yapılacak ve giderleri de kampüs müdürlüğünce ödenecek.

Kampüsün güvenlik, temizlik, yemek, taşıma gibi hizmetleri ise mevzuat çerçevesinde hizmet satın almak suretiyle özel sektöre yaptırılabilecek.
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ