ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,2843
EURO
5,9542
IMKB
62.336
ALTIN
223,931
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın1/16 ºC
Ankara-3/7 ºC
İstanbul3/7 ºC
İzmir1/12 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KKTC'li Bakan'dan Gençlere Davet
11 Nisan 2009 / 15:07
KKTC Eğitim ve Kültür Bakanı Canan Öztoprak, KKTC'de eğitim gören gençlere kusursuz imkanlar sunmaya çalıştıklarını belirtti.
Öztoprak, Doğu Akdeniz Üniversitesi Rektörü Ufuk Taneri ve Lefke Avrupa Üniversitesi Rektörü Turgay Ergun, basın mensupları ile yemekte bir araya geldi.

Bakan Öztoprak, Sheraton Otel'deki yemekte yaptığı konuşmada, KKTC'deki 5 üniversitenin rektörüyle bugün Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan ile görüştüklerini belirterek, ''Türkiye Cumhuriyeti ile yakın işbirliği içinde sürdürülen ve ortak bir ivmeyle gelişen üniversitelerimiz için işbirliğini daha da arttırmanın yöntemlerini konuştuk'' dedi.

KKTC ve Türkiye arasında üniversitelerin karşılıklı akreditasyonu konusunda bir sözleşme imzalandığını hatırlatan Öztoprak, denklik konusunda hiçbir sıkıntı kalmadığını dile getirdi.

Öztoprak, ayrıca TÜBİTAK projelerinden KKTC üniversitelerinin de yararlanmasını sağlayan bir protokol yaptıklarını vurgulayarak, böylece pek çok uluslararası projede yer alma imkanına kavuştuklarına dikkati çekti.

Bakanlık olarak tüm üniversitelerle işbirliği içinde olduklarını ve KKTC'yi bir eğitim adası haline getirmeye çalıştıklarını anlatan Öztoprak, ''Güzel Adamızda eğitim gören gençlere kusursuz imkanlar sunmaya çalışıyoruz. Öğrencilerimiz ana dilin Türkçe olduğu, Türk kültürüne sahip bir ülkede uluslararası eğitim görmekteler'' diye konuştu.

Doğu Akdeniz Üniversitesi Rektörü Taneri de bugün yapılan görüşmelerde Kıbrıs'ta 40 bin olan öğrenci sayısının 60 bine çıkarılması hedefini Türk yetkililerle paylaştıklarını ifade etti.

Doğu Akdeniz Üniversitesinin 30 yıllık bir eğitim kurumu olduğunu ve tüm Kıbrıs'ın ilk üniversitesi unvanını taşıdığını belirten Taneri, ''Üniversitemiz bir numara olmakta her zaman iddialı olmuştur. Dünya akreditasyonlarının peşindeyiz. Tam anlamıyla uluslararası bir üniversiteyiz'' şeklinde konuştu.

-''ÜNİVERSİTELER AMBARGOYU AŞABİLMENİN BİR YOLU''-

Lefke Avrupa Üniversitesi Rektörü Ergun, çeşitli ülkelerden gelen öğrencilerle öğretim üyelerini bir araya getirdiklerini söyledi.

Öğrencilerinin yüzde 80'ini Türklerin oluşturduğunu anlatan Ergun, yabancı öğrenciler arasında Amerika'dan, Uzak Doğu'ya kadar dünyanın çeşitli yerlerinden gençler bulunduğunu dile getirdi.

Amaçlarının Avrupa standartlarında bir üniversite yaratmak olduğunu vurgulayan Ergun, kendi öğretim üyelerini yetiştirmeyi hedeflediklerini kaydetti.

KKTC'yi sadece Türkiye'nin tanıdığını, uluslararası bir ambargo uygulandığını hatırlatan Ergun, ''Bu ambargoyu açabilmenin bir yolu üniversiteler olmuştur. Üniversiteler yüzde yüz olmasa da büyük oranda ambargoyu aşabilmiştir'' dedi.
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ