ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,2843
EURO
5,9542
IMKB
62.336
ALTIN
223,931
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın1/16 ºC
Ankara-3/7 ºC
İstanbul3/7 ºC
İzmir1/12 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
5 Gözaltı
13 Nisan 2009 / 18:50
3'ü eski 5 Rektör Gözaltına alındı.
Ergenekon Soruşturması
  3'Ü ESKİ 5 REKTÖR GÖZALTINDA
''Ergenekon'' soruşturması kapsamında, Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal, Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Metin Öztürk, eski İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu, eski Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ferit Bernay, Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanvekili ve eski Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran, emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Erol Manisalı gözaltına alındı.
Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin ''Ergenekon'' soruşturmasını yürüten savcıların istemi ve mahkemenin kararı üzerine gözaltına aldığı Prof. Dr. Haberal, Prof. Hilmioğlu ve Prof. Dr. Yurtkuran İstanbul'a götürüldü.
Haberal ve Hilmioğlu'nun da aralarında bulunduğu bazı şüpheliler, Fatih Adliyesi'ndeki adli tabiplikte sağlık kontrolünden geçirilmelerinin ardından İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne alındı.
Eski Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bernay Samsun'da, Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanvekili ve eski Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yurtkuran Bursa'da, Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Öztürk de Giresun'da yapılan aramaların ardından gözaltına alındı.
Gözaltına alınanlar arasında, 68'liler Birliği Vakfı Genel Sekreteri Namık Kemal Boya ile Doğan Gazetecilik A.Ş İcra Kurulu üyesi ve Pazarlama, Satış, İş Geliştirme Grup Başkanı Tijen Mergen de bulunuyor.

İSTANBUL'DA 18 KİŞİ GÖZALTINDA
Soruşturmanın İstanbul'daki bölümünde gözaltına alınan 18 kişi, İl Emniyet Müdürlüğüne getirildi. Fatih Kamu Sağlığı Merkezi'nde sağlık kontrolünden geçirilen kişiler arasında, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ayşe Yüksel ile ÇYDD Pendik Şube Başkanı Şeyda Eşsiz'in de bulunduğu öğrenildi.

ÇYDD ŞUBELERİNDE ARAMA YAPILIYOR

ÇYDD'nin İstanbul Anadolu Yakası'ndaki 4 şubesi ve Genel Merkezi ile İzmir ve Van şubelerindeki arama çalışmaları sürerken, Bursa şubesi ve ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan'ın evindeki arama tamamlandı. ÇYDD Kars Şube Başkanı Vedat Akçayöz'ün de iş yerinde arama yapıldı.
Sabah saatlerinde başlatılan ÇYDD Mersin, Antalya, Çukurova, Şanlıurfa, Adana, Trabzon ve Diyarbakır şuberindeki arama çalışmaları ise sona erdi. Polis, arama sonrasında derneklerdeki bilgisayarların harddiski ile bazı CD, belge ve dosyalara incelemek üzere el koydu. Olayla ilgili gözaltı olmadığı bildirildi.

  "HİÇ KİMSE MİLLİ İRADEDEN ÜSTÜN DEĞİL"

ResimİSTANBUL - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, ''Ergenekon'' soruşturmasına ilişkin, esas olanın soruşturmanın insanlara işkence yapılmadan, insan haysiyetini zedelemeden sürdürülmesi olduğunu ifade ederek, ''Hiç kimse devletten, milli iradeden daha üstün değildir'' dedi.
Katıldığı bir programdan sonra sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yazıcı, ''Hiç kimse devletten, milli iradeden daha üstün değildir. Bunun ötesinde suç işleyenler varsa yetkili organlar adli makamlardır. Onlar da gerekeni yapacaktır. Bekleyelim. Türkiye iyi yoldadır. İyiye doğru gidiyoruz'' diye konuştu.

"AYDINLARA KARŞI YAPILAN BİR OPERASYON"
ANKARA - CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu da gözaltıları ''Bu ülkenin aydınlarına karşı yapılan bir operasyon sözkonusu'' şeklinde değerlendirdi.
TBMM'de gazetecilerin gözaltına alınmalara ilişkin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, ''Bu ülkenin aydınlarına karşı yapılan bir operasyon sözkonusu. Bu konuda bütün duyarlılığımız devam ediyor'' diye konuştu.


UĞUR  DÜNDAR HAKKINDA SUÇ DUYURUSU
İSTANBUL- ''Ergenekon'' soruşturmasını yürüten özel yetkili cumhuriyet savcıları, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na (HSYK) sunulan şikayet dilekçesinde kendilerine ''hakaret edildiği'' gerekçesiyle gazeteci Uğur Dündar ve avukatı Vural Ergül hakkında suç duyurusunda bulundu.
Savcıların, ikinci iddianamede yer almasına ilişkin canlı yayında söylediği sözler nedeniyle değil, avukatı aracılığıyla HSYK'ya sunduğu şikayet dilekçesinde ''hakaret'' sözcükleri kullanıldığı gerekçesiyle Dündar ve avukatı Vural Ergül hakkında suç duyurusunda bulunduğu öğrenildi. 
Yine soruşturma savcılarının, Dündar'ın HSYK'ya sunulan dilekçesindeki iddialara haberlerinde yer veren 3 gazete hakkında da Bakırköy, Şişli ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılıkları'na suç duyurusunda bulundukları kaydedildi.
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ