ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,3448
EURO
6,0689
IMKB
62.336
ALTIN
219,849
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın6/14 ºC
Ankara3/6 ºC
İstanbul6/10 ºC
İzmir9/13 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Zeytinyağına Alternatif
15 Nisan 2009 / 11:10
Zeytinyağına Alternatif Pirina Yağı
Sinan Özmüş - Aydın Ortak Girişim AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Özcan Güven, ''Pirina yağı, zeytinyağının bir rakibi olmamakla birlikte, mısır, ayçiçeği, pamuk ve kanola gibi diğer bitkisel yağlara oranla sağlık açısından çok daha üstün olduğu kanıtlanmıştır'' dedi.
Güven, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaprağından odununa, meyvesinden yağına, hatta külüne kadar hiç bir yan ürünün atıl olmadığı zeytinin, hala yeni keşiflere namzet, insanoğluna armağan edilmiş kutsal bir bitki olduğunu söyledi.
Zeytinyağı fabrikalarından sıkılarak fiziksel olarak içindeki yağın ve suyun büyük bir bölümü alınan zeytin posasının içinde hala bir miktar yağ barındırdığını ifade eden Güven, bu yağın gerek posadan ayrıştırma, gerekse posa haline geldikten sonraki uğradığı fiziksel değişim ve bulunduğu ortamın şartları nedeniyle artık zeytinyağı olarak adlandırılmadığını ve bu yağa pirina yağı adının verildiğini belirtti.
Türkiye'de yıllardır sadece sabun yapımında kullanılan pirina yağının, son yıllarda ilgili gıda tüzüklerinde yapılan değişiklikler uyarınca, pirina yağının rafine edilerek Rafine Pirina Yağı adı altında tüketime sunulmaya başlandığını vurgulayan Güven, şöyle konuştu:
''Rafine edilmiş pirina yağı, gerek ilk üretim esnasında, gerekse rafinasyon esnasında ısıyla işlem gördüğü için içinde yağın yanmasına sebep olan tüm maddeler yanar ve ayrıştırılır. Dolayısıyla içinde artık yanabilecek bir madde kalmadığından, yüksek ısılara dayanıklı bir yağ haline gelir. Özellikle kızartmalarda kullanılabilecek en sıhhatli yağ olarak nitelendirebiliriz. Çiçek yağından daha yüksek ısıya dayanıklı olduğundan, çiçek yağından iki kat fazla kızartma yapılır.
Bir diğer özelliği de temel olarak zeytinyağı özellikleri taşımasına rağmen, zeytinyağı sınıflandırılmasına dahil edilmez. Bu durumdan dolayı fiyat bakımından zeytinyağına göre daha ekonomiktir. Diğer bitkisel yağlarla kıyaslandığında aradaki fiyat farkının belirgin şekilde azalması, ülkemiz şartlarında pirina yağını zeytinyağına göre daha cazip hale getirmektedir. Bugün özellikle Japonya, Amerika ve Avrupa ülkelerinin büyük bölümünde özellikle kızartmalarda vazgeçilmez bir yağ olduğu kanıtlanmıştır.''

-ÇEVRE KİRLİLİĞİNİ DE ÖNLÜYOR-

Güven, zeytinyağı fabrikalarında yağı alınan zeytinlerden geriye kalan pirinanın (posa) çok büyük tonajlara ulaşan bir atık madde konumunda olduğunu belirterek, içinde barındırdığı zeytin kara suyu sebebiyle çevreye çok büyük zarar verdiğini ve uzun süre beklediği takdirde kanserojen madde üreten bir ürün haline geldiğini öne sürdü.
Özcan Güven, şöyle devam etti:
''Pirina yağ fabrikaları, pirinayı işleyerek hem atık ürünü ekonomiye kazandırdığı gibi hem de çevreye onarılması güç zararlar veren bir madde olmaktan çıkıp, yağı alındıktan sonra nihai tüketiciye kadar ulaşılmaktadır.
Pirina yağı, zeytinyağının bir rakibi olmamakla birlikte, mısır, ayçiçeği, pamuk ve kanola gibi diğer bitkisel yağlara oranla sağlık açısından çok daha üstün olduğu kanıtlanmıştır. Rafine edilmiş Riviera tipi zeytinyağlarına alternatif olabilecek bir yağdır.''
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ