ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,2843
EURO
5,9542
IMKB
62.336
ALTIN
223,931
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın1/16 ºC
Ankara-3/8 ºC
İstanbul3/7 ºC
İzmir1/13 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kalp Sağlığı Haftası
17 Nisan 2009 / 15:28
Sigara, alkol kullanımı, yüksek tansiyon, bilinçsiz beslenme ve hareketsiz yaşam tarzının kalp hastalıklarının en önemli sorumlusu olduğunu belirtti.
Aydın İl Sağlık Müdürü Dr. Hüsnü Tırpancı, sigara, alkol kullanımı, yüksek tansiyon, bilinçsiz beslenme ve hareketsiz yaşam tarzının kalp hastalıklarının en önemli sorumlusu olduğunu belirtti.
Dr. Tırpancı, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'de kalp damar hastalıklarının ölüm nedenleri içinde yüzde 43 oranıyla ilk sırada yer aldığını belirtti.
Türkiye'de 2 milyon kalp hastası olduğunu ve her yıl 130 bin kişinin hayatı kaybettiğini anımsatan Tırpancı, şunları kaydetti:
''Ölümlerin önemli bir bölümü 41 ile 58 yaş grubunda gerçekleşiyor. Kalp rahatsızlıklarından korunmak için fazla kiloların verilmesi, Akdeniz diyetiyle beslenilmesini, haftada 4 kez yarım saat yürüyüş yapılmasını ve sigara içilmemesini gerekiyor. Koroner kalp hastalıkları için ana risk faktörleri sigara, alkol kullanımı, yüksek tansiyon, bilinçsiz beslenme ve hareketsiz yaşam tarzı olarak sıralanıyor. Dünyada her yıl yaklaşık 17 milyon kişinin kalp-damar hastalıkları nedeniyle hayatını kaybediyor. Erken ölümlere yol açan, kişilerin yaşam kalitesini olumsuz etkileyen kronik hastalıklardan koruyucu önlemlerle korunulabilir.
Hayvansal kaynaklı gıdaların yoğun olarak tüketimi, yemeklerin aşırı yağlı pişirilmesi, meyve ve sebze tüketiminin yeterli düzeyde olmaması ve fiziksel aktivitelerin yetersizliği, yüksek tansiyon, sigara ve alkol kullanımı, şişmanlık ve diyabet, kalp, damar hastalıklarına yakalanma riskini artıran faktörlerin başında yer alıyor.''
Kalp-damar hastalıklarının yol açtığı ölümlerin önemli bir bölümünün, sigaraya bağlı nedenlerden gerçekleştiğini öne süren Dr. Tırpancı, sigara dumanının içerdiği karbonmonoksidin kan dolaşımına girerek pıhtılaşmaya yol açtığı ve atardamarların iç duvarlarına zarar vererek kalp krizlerine neden olduğunu hatırlattı.
Dr. Tırpancı, açıklamasında şu bilgilere de yer verdi:
''Sigara birçok hastalığa olduğu gibi, kalp-damar hastalıklarına da zemin hazırlar ve ölümlere yol açar. Koroner kalp hastalıklarından ve bu hastalıkların yol açtığı ölümlerden korunmak için atılacak ilk adım, sigara ve dumanından uzak durmaktır. Kalp-damar hastalıklarının oluşumunu önlemek için ayrıca, beslenmede doymuş yağ oranının azaltılması, tekli ve çoklu doymamış yağ asitleri içeren yağların oranının artırılması, besinler yoluyla alınan kolesterole dikkat edilmesi, posa içeren yiyecekler ile meyve-sebze tüketiminin artırılması, şeker ve tuzun alt düzeyde tüketilmesi gerekiyor. Koroner kalp hastalıklarından korunmak için, vücut ağırlığı kontrol altında tutulmalı, beslenmeye özen gösterilmeli, stres azaltılmalı, alkol ve sigaradan, oksijensiz ortamlardan uzak durulmalı, spor yapılmalı ve haftada üç dört kez yarım saat yürüyüş yapılmalı.''
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ