ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,2959
EURO
5,9997
IMKB
62.336
ALTIN
227,791
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın4/19 ºC
Ankara0/11 ºC
İstanbul3/15 ºC
İzmir4/17 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kısa Sürede Bitecek
18 Nisan 2009 / 00:48
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, IMF ile görüşmelerin çok kısa bir sürede nihayetlendirileceğini söyledi.
Ekren, katıldığı bir televizyon programında, IMF'den gelen kaynağın kullanımı konusunda, G-20 Toplantılarının nihai metnine bakıldığında, uluslararası finans kuruluşlarının yükselen piyasalara aktaracağı kaynağın nerede kullanılacağının sıralandığını ve bunun 5 ana kalem ile belirlendiğini kaydetti.
Bunların bütçesi açıkları, kamu alt yapı yatırımları, ticaretin finansmanı, borçların çevrilmesi, sosyal destekler olduğunu belirten Ekren, ''IMF'den gelen kaynağın öncelikleri belirleyip orada kullanmak lazım. Reel sektör ve sosyal kesimlerle ilgili kaynaklara bakıp orada değerlendirebiliriz'' dedi.
Ekren, KEP'in makro görünüme bakıldığında oradaki projeksiyonların IMF'den gelecek kaynak konusunda sinyal verdiğini kaydederek, rakamı çok net söylemenin doğru ve etik olmayacağını bildirdi.
Londra'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn'ın görüşmesinde bu sürecin tamamlanması kararının alındığını hatırlatan Ekren, ''Çok kısa bir süre içinde nihayetlenecek'' dedi.
Ekren, şirketlerin yapılandırılması sürecinde Vergi Barışının sermaye artırımına neden olacak bir süreci de başlatacağı için makul olur diye düşündüklerini belirtti.

İŞSİZLİĞE KARŞI İKİNCİ PAKET
Devlet Bakanı Ekren, işsizlikle ilgili ikinci bir paket düşündüklerini belirterek, "İşsizlik ödeneğinden yararlanma imkanlarına hem miktar hem de yararlanabilecekler bakımından bir esneklik getirebiliriz. Kısa dönem çalışma ödeneği, işsizlik ödeneği, mesleklendirme programı, sosyal koruma programlarıyla işsizlik konusunda daha yoğun bir süreci başlatacağız" dedi.

"TOPARLANMA GELECEK YIL BAŞLAYACAK"

TOKYO - Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Avrupa Merkez Bankası başkanlarına göre, küresel ekonomide toparlanma gelecek yıl başlayacak.
Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet, küresel krizde en kötünün geçtiğini belirterek, toparlanmanın 2010'da başlanacağını söyledi.
IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn, Washington'da yaptığı açıklamada , bu yıl olumsuz koşulların aşılmasının ardından gelecek yıl toparlanmanın başlayacağını kaydetti.
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ