ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,2959
EURO
5,9997
IMKB
62.336
ALTIN
227,791
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın4/19 ºC
Ankara0/11 ºC
İstanbul3/15 ºC
İzmir4/17 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tutuklanan Haberal Rahatsızlandı
18 Nisan 2009 / 00:54
Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınarak mahkemeye sevk edilen Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal ile aralarında 3 eski rektörün bulunduğu 7 kişi tutuklandı.
Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesinde, soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcılarınca sorgulanan Prof. Dr. Haberal, tutuklanması istemiyle sevk edildiği nöbetçi mahkemede hakim karşısına çıktı. Mahkeme, Haberal'ın tutuklanmasına karar verdi.
Prof. Dr. Haberal, tutuklama kararının ardından rahatsızlandı. Ambulansla adliyeye gelen sağlık ekibi, Haberal'a müdahalede bulundu. Haberal daha sonra Metris Cezaevine gönderildi. Ancak burada da rahatsızlanan Haberal, İstanbul Üniversitesi Kardiyololoji Enstitüsü'nde tedavi altına alındı. Haberal'ın yakınları da durumu öğrenince hastaneye geldiler.
Mahkeme, eski 19 Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ferit Bernay, eski Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran, eski İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Yüksel, emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Erol Manisalı, Hamdi Gökhan Ecevit ve Ömer Sadun Okyıltırık'ın da tutuklanmasına karar verdi.
Tutuklanan Prof. Dr. Manisalı ile 3 eski rektörün, ''Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya ve görevini yapmasını engellemeye teşebbüs'' ve ''yasa dışı terör örgütü üyesi olmak'' suçlarını işledikleri yönünde ''kuvvetli suç şüphesi varlığını gösteren olgular bulunduğu'' gerekçesiyle tutuklandıkları öğrenildi.

5 KİŞİ SERBEST
Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet savcılarınca sorgulanan 68'liler Birliği Vakfı Genel Sekreteri Namık Kemal Boya, Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Metin Öztürk, ÇYDD 2. Başkanı Prof. Dr. Filiz Meriçli, Derviş Özçelik ve Fatma Nur Gerçel sevk edildikleri mahkemece serbest bırakıldı.

"FARKLI YÖNTEM UYGULANABİLİRDİ"

ANKARA - TBMM Başkanı Köksal Toptan, Ergenekon soruşturması kapsamında Prof. Dr. Mehmet Haberal ve diğer Profesörlerin gözaltına alınma şekillerine ilişkin ''Çok rahat ulaşılabilecek, rahat ifadesi alınabilecek kişilerle ilgili daha farklı yöntem uygulanabilirdi'' dedi.
Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınma şekillerine ilişkin soru üzerine Toptan, şunları söyledi:
''Bu sürece saygı gösteriyoruz ama sonuç itibariyle Profesör Haberal, dünyanın çok iyi tanıdığı bir bilim adamı, diğer rektörler de bilim adamları da yine Türkiye'nin dünya için ve Türkiye için yetiştirdiği bilim adamları. Elbette bunların bir suçu varsa onun mutlaka gereği yapılmalıdır. Bunda kuşku yok, tartışma da yok. Yöntemde daha farklı bir yol izlenebilirdi.''
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ