ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,3448
EURO
6,0689
IMKB
62.336
ALTIN
219,849
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın6/14 ºC
Ankara3/6 ºC
İstanbul6/10 ºC
İzmir9/13 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İletişim Toplantısı 29 Nisanda
18 Nisan 2009 / 00:57
Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un ''İletişim Toplantısı'' 29 Nisan Çarşamba günü yapılacak.
Genelkurmay Başkanlığı İletişim Dairesi Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, Genelkurmay Karargahı'ndaki haftalık basın bilgilendirme toplantısında konuya ilişkin şu bilgileri verdi:
''Sayın Genelkurmay Başkanı'nın önümüzdeki hafta içindeki programına bazı ilave faaliyetlerin girme ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Bu nedenle İletişim Toplantısı-2'nin 29 Nisan Çarşamba günü yapılması planlanmıştır.''

21 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ
Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Gürak, son iki hafta içerisinde 21 teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi.
Terörle mücadele faaliyetleri hakkında bilgi veren Gürak, TSK'nın vatandaşın can ve mal güvenliğini sağlamak için, bölücü terör örgütü ile mücadelesine kararlılıkla devam ettiğini ifade ederek, TSK'nın, bölücü terör örgütüne yönelik olarak icra ettiği faaliyetler kapsamında; 3 Nisandan bugüne kadar toplam 65 iç güvenlik olayı meydana geldiğini bildirdi.
Bu olaylarda 10'u teslim, 8 ölü, 3 yakalama olmak üzere toplam 21 teröristin etkisiz hale getirildiğini dile getiren Tuğgeneral Gürak, bu dönem içinde de teslim olan terörist sayısındaki artışın dikkat çektiğini söyledi.

"TÜRK MİLLETİ" TANIMI AÇIKLAMASI

ANKARA - Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un İstanbul'daki konuşmasında yer verdiği, Atatürk'ün "Türk Milleti" tanımına ilişkin yorumlar hakkında, "Bu tanımdan 'Türkiyelilik' gibi tanımlara ulaşılabileceğini düşünmek ve bu şekilde değerlendirmeler yapmanın konuyu saptırmak anlamına geleceği" belirtildi.
Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde yer alan bilgi notunda şunlar kaydedildi:
"Türk milleti tanımını Mustafa Kemal Atatürk kendi el yazısı ile yazmıştır. Bu tanım, Prof. Dr. Afet İnan tarafından yazılan 'Medeni Bilgiler ve Mustafa Kemal Atatürk'ün El Yazıları' kitabının ilk sayfasında da yer almaktadır.
Tanımın ana amacı 'Türk milleti' tanımının yapılması ve bu tanımın, kavramın etnik ve dini temellere dayanmadığının açıkça ifade edilmesidir. Tanım içindeki 'Türkiye Halkı' terimi de Atatürk tarafından bu nedenle kullanılmıştır.
Bu tanımdan 'Türkiyelilik' gibi tanımlara ulaşılabileceğini düşünmek ve bu şekilde değerlendirmeler yapmak; hem Atatürk'ün 'Türk Milleti' tanımını niçin yaptığını hem de 'ulus devlet' kavramının ne anlama geldiğini anlayamamak ve konuyu saptırmak demektir. Ulus-devlet yapısı içinde, bu şekildeki düşüncelerin yeri olamaz."
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ