ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,2959
EURO
5,9997
IMKB
62.336
ALTIN
227,791
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın4/19 ºC
Ankara0/11 ºC
İstanbul3/15 ºC
İzmir4/17 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tralleis'e Şok Karar
18 Nisan 2009 / 17:54
Danıştayın Kararı Doğrultusunda Yeni Sezon Kazı Hazırlıkları Durduruldu
Danıştayın Tralleis Antik Kenti'nin kazı başkanının değiştirilmesi yönündeki kararı üzerine, antik kentteki yeni sezon kazı hazırlıkları durduruldu.
Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Abdullah Yaylalı tarafından 2006 yılından bu yana yürütülen kazı ile ilgili 2009 yılı hazırlık çalışmalarının, Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi ve kazının önceki başkanı Yrd. Doç. Dr. Rafet Dinç'in Danıştaya yaptığı başvuru üzerine durdurulduğu bildirildi.
Prof. Dr. Dinç'in kazı başkanlığının kendisinden ''haksız'' yere alındığı ve atamanın doğru olmadığı yönündeki başvurusunu değerlendiren Danıştay, Prof. Dr. Abdullah Yaylalı'nın kazı başkanlığını yürütemeyeceği ve görevden alınması gerektiği yönünde karar verdi.
Bu karar üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Prof. Dr. Yaylalı'ya kazı başkanlığından alındığına dair yazı gönderildi ve çalışmalar durduruldu.
Prof. Dr. Yaylalı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Tralleis Antik Kenti'nde 2006-2008'de, 4-5 aylık sürelerle kazı çalışması yaptıklarını, Aydın halkının ''bir an önce turist getirebilecek alanların açılması'' yönündeki beklentisini karşılamaya çalıştıklarını söyledi.
Bu amaçla Üç Gözler diye bilinen Gymnasion'da çalışmaları hızlandırdıklarını anlatan Prof. Dr. Yaylalı, ''Son üç yılda görsel olarak yol katettik. Geçen sene Türkiye'de bilinen en büyük antik tuvaletlerden birinin bir köşesini ayağa kaldırdık. Bu sene tamamlayacaktık. Bu sene kazı iznimiz iptal edilince, yarım kaldı'' diye konuştu.
Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Nuri Aktakka da antik kentte Prof. Dr. Abdullah Yaylalı başkanlığında çok başarılı kazı çalışmaları yapıldığını vurgulayarak, ''Buradaki kazıların 2009 yılında kim tarafından yürütüleceği, Bakanlar Kurulu kararı ile tekrar gündeme gelecek. Şu anda bir bekleme içerisindeyiz. Bunun bir an önce belirlenmesi, Tralleis Antik Kenti kazılarının sağlıklı olarak yürütülmesi açısından önemli. Şu anda kararı bekleme aşamasındayız'' dedi.
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ