ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,3448
EURO
6,0689
IMKB
62.336
ALTIN
219,849
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın6/14 ºC
Ankara3/6 ºC
İstanbul6/10 ºC
İzmir9/13 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Halciler Toplantısı
21 Nisan 2009 / 10:35
Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Er: ''Türkiye Dört Mevsim Tarım Ülkesidir''
Aydın'ın Sultanhisar ilçesi Sebze ve Meyve Toptancılar Halinde sektörün sorunlarının ele alındığı toplantı düzenlendi.
Toplantıda konuşan Türkiye Halciler Federasyonu ve Dünya Halciler Federasyon üyesi Burhan Er, Türkiye'de toplam 45 bin ton sebze ve meyve üretildiğini, bunun 26 bin tonunun kayıt altında olduğunu belirtti.
''Türkiye 4 mevsim tarım ülkesidir'' diyen Er, ''Türk tarımı üzerinde oyun oynandığını'' savunarak, sıkça dillendirilen ilaç kalıntısı iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyledi.
Toplantıya katılan AK Parti Aydın milletvekili Ahmet Ertürk, Aydın'da sebze ve meyve denetimi için 3 milyon TL maliyetle kurulmuş bir laboratuvarın mevcut olduğunu belirterek, üreticilerden gelen istek üzerine, çilek denetiminin yapılması için 600 bin TL'ye mal olacak ek bir laboratuvarın kurulması için çalışma başlattıklarını kaydetti.
Ertürk, Aydın'ın çileğinin marka olması için yoğun çaba gösterildiğini ifade ederek, ''İyi tarım uygulaması için toprak tahlili yaptıran ve tarım ilacı için reçete uygulaması yapan çiftçilerimize dekar başına 30 lira destek pirimi ödenecek'' dedi.
Ertürk, her hafta Sultanhisar haline uğrayacağını ve burada halcilerin sorunlarını dinleyeceğini ve çilekte ihracatın artırılması üreticilerle birlikte çalışacağını söyledi.
Kaymakamı Orhan Mardinli de Sultanhisar'da çilek sezonunun açıldığını hatırlatarak, ürünlerde ilaç kalıntısı kalmaması konusunda çiftçiler kadar halcilere de görevler düştüğünü söyledi.
Mardinli, kurulmakta olan Halciler Derneğinin de hal çalışanları için yararlı olacağına inandığını belirterek, ihracat konusunda önemli adımlar atıldığını kaydetti.
Toplantıda Sultanhisar Belediye Başkanı Ertegün Ünal da hazır bulundu.
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ